четвер, 26 лютого 2009 р.

Гало в Києві - 2009.02.25

Досить красивим було гало сьогодні з 16.40 до 17.30 - слабкі паргелії, верхня дотична дуга, дуже слабке мале гало і довний стовп, що досягав майже до дотичної дуги





Гало в Києві - 2009.02.24

З 9.30 до 12.00 періодично з"являлося слабке мале гало

Гало в Києві - 2009.02.23

Зранку, з 8 до 9 навколо Сонця виникло дуже слабке сегментоване мале гало


Воно на недовгий час з"явилося і після 11.


Ввечері, після 16. 10 виник лівий паргелій, біля якого вгадувався слабкий сегмент малого гало

Гало джерела штучного світла в Києві - 2009.02.23

Зранку 23.02, до сходу Сонця, на Київському вокзалі біля одного з сильних ліхтарів було помітно верхній стовп і сегмент горизонтального круга - частина класичного гало-хреста. Температура повітря була на рівні - 10 градусів. Думаю, що вночі явище було значно інтенсивніше і красивіше


Гало на Івано-Франківщині - 2009.02.22

Цього ж дня, ввечері, біля західного сонця виник правий паргелій, а потім - дуже слабкі сегменти малого гало і верхня дотична дуга. В цей час я з групою перебував в дорозі. Перша фотографія зроблена на півдорозі між Яремчею та Івано-Франківськом, наступно - вже в самому І.-Франківську (з 16.40 до 17.20)


Хочу відмітити, що всі три публікації стосуються одного дня - 22.02 але різних спостережень різних гало за різних умов. Щодо гало в діамантовому пилу - я вже говорив - воно не ввійшло в статистику. Але і вечірній комплекс в Івано-Франківську і вранішній паргелій з Карпат (стовп, що спостерігався зранку як і інші стовпи не внесено до каталогу) внесено до каталогу в одній колонці - за цей день, звичайно, з поміткою де і що спостерігалося. Спостерігач-то один. І одиницею спостереження є день. В цьому ракурсі головним явищем цього дня є саме вечірній комплекс з 3 видів гало.

Субгало і гало в діамантовому пилу - 2009.02.22 (Карпати)

Не менше порадував і день. Коли Сонце піднялось над горизонтом і лижники встигли підійняти в повітря дрібні уламки сніжинок виникли одразу кілька видів гало і субгало в діамантовому пилу. На першій фотографії зображено лівий субпаргелій та дуже слабке субсонце. Насправді, ці гало в один момент були надзвичайно яскраві, але поки я дістав камерофон, пил встиг трішки осісти. Фотографія зроблена з під"йомника.


В іншому місці, вже на схилі, гало було побільше. Цікаво було спостерігати зростання яскравості цих гало після проходу лижників. Досить яскравим було субсонце.





По обидва боки від Сонця виднілись добре помітні паргелії в діамантовому пилі



Надзвичайно ефектною виявилась зенитна дуга. Вона була утворена кристаликами, піднятими лижниками зовсім невисоко - до 5-6 м над головою, до неї було рукою подати! Вищі кристалики утворювали суцільний, хоч і не дуже яскравий фон, а зовсім близькі - переливалися всіма кольорами веселки і виблискували немов маленькі зірочки. Видовище просто казкове!



Досить вираженим виявився і паргелічний круг в області антелія. Щоправда, він був не суцільним, лише створеним блисками окремих небагатьох кристаликів. Після цифрової обробки зображення помітно, що блиски окремих кристаликів приурочені до однієї прямої - якраз на рівні круга. На мою думку, безпосередньо на антелії блисків було ще більше, тож. можливо, на нижній фотографії, зображено, також, і антелій.


Наступна панорама отримана з 4 фотографій і досить об"єктивно відображає комплекс описаних явищ.



Щож, слід відмітити, що подібне явище в Карпатах дуже часте - думаю, його тут можна спостерігати завжди при низькому Сонці, наявності енергійних лижників та мінусової температури повітря - тобто до кількох десятків днів на сезон. В рівнинній частині України подібного явища годі й чекати. Але це робить його ще більш приваблюючим!

Спостерігав я його з 9.55 до 10.30. Потім Сонце підійнялось вище і гало зникло.

Звичайно, в каталог гало по Україні це спостереження не буде віднесено але воно буде чудовою прикрасою блогу.

середа, 25 лютого 2009 р.

Гало в Карпатах - 2009.02.22

На вихідних я відпочивав на лижній туристичній базі Драгобрат на Свидовецькому масиві (Закарпатська обл., Рахівський р-н). 22.02 я вирішив встати пораніше і підійнятися на гору щоб зробити кілька фотографій засніжених Карпат у променях ранкового Сонця. Результат перевершив усі очікування. Насамперед, в об"єктиві з"явився слабкий лівий паргелій, що випадково виник в одинокій хмарі.


Підійнявшись ще вище, перед очима відкрився дійсно фантастичний краєвид: нижній сонячний стовп на пелені шаруватих хмар на фоні вершини країни - Говерли (на фото, що нижче - третя вершина справа). Пейзаж дуже нагадує морський із його неодмінним атрибутом - сонячною доріжкою :)



Я бажаю всім любителям природи побачити подібне явище!!!



Завдяки потужному зближенню в сонячному стовпі добре помітні відблиски окремих кристаликів льоду, що знаходились у безпосередній близькості від об"єктиву


Гало в Києві - 2009.02.19

Вдень, об 11.16 на небі знову з"явилась верхня частина описаного гало. Його я ідентифікував як і в попередній публікації за 02.17 по насиченості та формі дуги


Гало в Києві - 2009.02.17

Вдень, з 13.37 до 14.25 у розривах купчастих хмар було видиме надзвичайно слабке описане гало у вигляді верхнього сегменту. Я визначив його по насиченості кольорів, яка за таких умов не властива малому гало, та по характерній формі дуги - частини овалу описаного гало

Гало в Києві - 2009.01.31

Вдень з 12.05 по 12.20 справа від Сонця з"явився дуже слабкий білий паргелій. Він був на межі видимості