неділя, 13 вересня 2009 р.

Туман

Туман - явище конденсації атмосферної вологи у вигляді мікроскопічних крапельок чи кристаликів льоду в приземному шарі повітря. Якщо видимість складає понад 1000 м - мова йде про димку. В промислових районах спостерігається крайня форма туману - смог. Існує кілька класифікацій туману залежно від причин та форми його утворення. Детальніше тут.

Окремі крапельки, що складають туман можна сфотографувати без спеціального обладнання за умови використання спалаху та вдалого фокусування. В цьому випадку фотографуються навіть не самі крапельки, а відбиття у них світла від спалаху.
В нашому регіоні найчастіше виникають внутрішньомасові радіаційні тумани охолодження. Вони виникають в межах однорідної атмосферної маси внаслідок охолодження земної поверхні і приземного шару повітря до точки роси. В теплу пору року тумани спостерігаються вранці і зі сходом сонця швидко розсіюються.

Легкий туман на березі моря. Крим

Влітку в рівнинній частині України тумани виникають над водоймами та по долинах річок, часто у вигляді стіни чи завіси, внаслідок випаровування і конденсації вологи з теплого водоймища в холодній приземній масі повітря.

Туман випаровування у вигляді суцільної завіси

Розсіювання туману зі сходом сонця.

В холодну пору року тумани можуть тривати багато діб поспіль, не розсіюючись. В цьому випадку вони являються фактично одним цілим з шаруватою хмарною системою, що опустилась основою до землі.

Довготривалі тумани. Київ

В горах, коли спостерігач попадає у хмару, також створюється враження туману.

Шарувата хмара наповзла на буковий ліс. Гірський Крим

З оптичних явищ в тумані можна спостерігати явища, що виникають внаслідок дифракції - ореол, в тумані, що розсіюється - вінці. За спеціальних умов на завісі туману можна побачити туманну веселку та Броккенського привида. Вночі туманна веселка виникає від світла приладів освітлення, зокрема. автомобільних фар. Крім того. в тумані виникають різноманітні поєднання променів та тіней від джерела освітлення. Можливе виникнення і інших явищ. Мною одного разу в легкому тумані над ставком спостерігалась слабка невелика дуга, повернута вигнутістю до сонця - схожа на гало 22 над сніговим покривом. Це явище я ще не ідентифікував, але згодом все ж планую зловити його на фотоапарат.

Радіальні світлові промені і тіні в тумані

З туманом пов"язаний оптичний ефект нелінійної перспективи: зі збільшенням відстані контрастність та видимість обєктів пропорційно знижується. А в приполярних регіонах спостерігається небезпечне явище - біла мгла, коли в тумані над засніженим покривом повністю втрачаються орієнтири.

Нелінійна перспектива в тумані

Димка. Придністров"я

Димка в горах

Немає коментарів:

Дописати коментар