понеділок, 21 вересня 2009 р.

Світлові стовпи в Києві - 9.09.19

Цікаву фотографію групи світлових стовпів над східною частиною Києва надіслав Roman Yagodka. Фото зроблено о 1 год. Далі він пише, що явище спостерігалось протягом 15 хв, потім хмара перемістилась на схід і гало зникло. Лівий стовп викликало освітлення теплиць у Калинівці (29 км по прямій), в центрі - теплиці у Княжичах (20 км), а праворуч - вогні аеропорту Борисполя (26 км). Автор, також, підрахував відстань до основи хмари, в якій виникло гало - 4-4,5 км. Крім головних трьох стовпів на фото можна помітити ще до десятка значно слабших Загалом, таке явище характерне для холодної пори року. В останні дні спостерігається значне похолодання, тож, навіть низько розташовані хмари середнього ярусу можуть складатися з кристаликів льоду, в котрих і виникають подібні групи стовпів (світловий ліс).
Особливістю світлових стовпів, утворених штучним світлом є їх значна висота та яскравість по всій довжині. Це пояснюється тим, що світло штучних джерел не прямолінійне.
Щодо вірної назви явища, то в даному випадку на знімку привертають увагу видовжені світлові плями, котрі лише умовно можна назвати стовпами. Насправді, ці плями утворені внаслідок того ж відбиття в льодяних пластинках, що спричинює і класичні видовжені стовпи вгору від джерела світла, але в даному випадку виникає відзеркалення непаралельного світла штучних джерел освітлення нижніми гранями горизонтальних пластинок - як ніби нижня поверхня хмари є дзеркалом. При цьому теоретично в очі спостерігачеві можуть попасти будь які промені за умови рівномірного розподілу льодяних пластинок, формуючи однорідний світловий стовп. На практиці ж кристалики розподілені в хмарах нерівномірно, скупчуючись у певному шарі над горизонтом. Промеені, відбиті на висоті цього шару і сформовують овальну світлову пляму. Фактично, це - різновид світлового стовпа. Особливої назви цього явища на разі ніби не існує. Його можна порівняти з нижнім сонцем, це - аналоги.
До речі, цю фотгографію на британському сайті, присвяченому оптичним явищам, розмістили у рубриці "Оптична_фотографія_дня". Мою увагу на це звернув Володимир з Мінска.
Це ж саме явище, також, сфотографували з іншого ракурсу.

А ввечері цього ж дня (19 год) мені вдалося сфотографувати слабкий сонячний стовп

4 коментарі:

 1. ух ты!

  эти фото сейчас в оптической фотографии дня опубликовали!

  ВідповістиВидалити
 2. Действительно, здорово получилось!

  ВідповістиВидалити
 3. "...На практиці ж кристалики розподілені в хмарах нерівномірно, скупчуючись у певному шарі над горизонтом. Промеені, відбиті на висоті цього шару і сформовують овальну світлову пляму."
  Як справедливо зауважив мені пан Les Cowley у переписці, це не є достатньою умовою локалізації "стовпа". Бо цей шар хоч і має порівняно невелику товщину, але при цьому займає велику площу. Тому іншою обов'язковою причиною такої лоаклізації він вважає близьку до горизонтальної орієнтацію більшості кристалів у хмарі.

  Роман

  ВідповістиВидалити
 4. Взагалі так. В хаотично-розташованих кристаликах навряд чи може виникнути яскравий стовп навіть за їх великої концентрації

  ВідповістиВидалити